popularne...
HAIR ELIXIR serum odsiwiające do włosów dla kobiet i mężczyzn - prod. Sereni Capelli
HAIR ELIXIR serum odsiwiające do włosów dla kobiet i mężczyzn - prod. Sereni Capelli

135,00 zł

Cena regularna: 191,00 zł

Najniższa cena: 135,00 zł
szt.
Schiesser - sportowe legginsy damskie THERMO; długość 3/4 - grafitowe
Schiesser - sportowe legginsy damskie THERMO; długość 3/4 - grafitowe

51,45 zł

Cena regularna: 147,00 zł

Najniższa cena: 51,45 zł
Krem z glukozaminą i imbirem na zdrowe stawy - 220g
Krem z glukozaminą i imbirem na zdrowe stawy - 220g

19,00 zł

Cena regularna: 23,90 zł

Najniższa cena: 23,18 zł
szt.
Opcje przeglądania
Producent
Cena
 • od
  do

        

 

Obrzęk tłuszczowy oraz obrzęk limfatyczny mają wiele podobieństw i wiele różnic

Lipodemia (obrzęk tłuszczowy) to patologiczne namnażanie się komórek tkanki tłuszczowej. Choroba ta najczęściej dotyka kobiet. Charakteryzuje się obustronnym i symetrycznym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, głównie wokół kończyn dolnych oraz obecnością widocznej dysproporcji pomiędzy szczupłą górną częścią ciała a pogrubionymi kończynami dolnymi.

Często jest błędnie diagnozowana jako otyłość lub obrzęk limfatyczny, co prowadzi do niewłaściwego jej leczenia.

Objawy:

 • obustronne i symetryczne powiększenie kończyn dolnych i, w niektórych przypadkach ramion

 • ból wywołany dotykiem lub występujący spontanicznie

 • obrzęk ortostatyczny (żylny) występujący często i nie wykazujący poprawy wraz z uniesieniem kończyny 

 • zwiększona skłonność do powstawania siniaków

 • uczucie ciężkich nóg

 • brak reakcji na diety i odchudzanie


Leczenie obrzęku można podzielić na zachowawcze i chirurgiczne. W związku z tym, iż nie można określić jednoznacznie przyczyny schorzenia, większość działań skupia się na zapobieganiu rozwojowi choroby i powiększania się obrzęku.

Wśród metod leczenia wymienia się kompleksową terapię przeciwzastoinową (z manualnym drenażem limfatycznym), presoterapię, kompresjoterapię i liposukcję.

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny (limfodemia) to nieprawidłowe nagromadzenie płynu bogatego w białko, który zwykle jest odprowadzany przez układ limfatyczny organizmu. Może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, najczęściej obejmuje kończyny i jest rozmieszczony asymetrycznie (po jednej stronie ciała). Obrzęk może być pierwotny, czyli wrodzony, lub wtórny, spowodowany niedrożnością lub przerwaniem układu limfatycznego. 

Przyczyny powstania mogą być chirurgiczne, związane z radioterapią, nowotworowe, infekcyjne lub urazowe. 

Objawy:

 • obrzęk kończyn (rzadziej tułowia, głowy, szyi i narządów płciowych), najczęściej asymetryczny

 • ograniczenie zakresu ruchu

 • obrzękowi towarzyszy uczucie ciężkości i/lub ucisku 

 • może pojawić się ból 

 • ciężkie przypadki obrzęku limfatycznego mogą wpływać na zdolność poruszania się i wykonywania czynności dnia codziennego, zwiększać ryzyko infekcji skórnych i sepsy

W obrzękach limfatycznych pierwszoplanową rolę odgrywa leczenie zachowawcze, czyli zabiegi zmierzające do odprowadzenia płynu obrzękowego z tkanek. Szczególnie popularny jest tzw. manualny masaż limfatyczny. Jest to forma fizykoterapii, której stosowanie wymaga ścisłej znajomości anatomii układu limfatycznego.
Masaż limfatyczny jest również nieodzownym wstępem do prowadzenia terapii za pomocą sekwencyjnego masażu pneumatycznego (wywieranie ucisku na skórę kończyny za pomocą kolejno napełnianych powietrzem mankietów, co ma sprzyjać reabsorpcji płynu obrzękowego z tkanek).

Każdy seans masażu ręcznego lub pneumatycznego musi być zakończony założeniem opatrunku uciskowego, co utrwala uzyskany efekt. Do tego celu nadają się:
- opaski uciskowe
- pończochy, rajstopy lub legginsy o stopniowanym ucisku, wygodniejsze w użyciu, które znajdują również zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej

W przypadku niewydolności limfatycznej i obrzęku tłuszczowego zaleca się stosowanie leczniczej kompresjoterapii za pomocą wyrobów z materiałów płaskodzianych, które lepiej chronią przed narastaniem obrzęków.

Leczenie obrzęków limfatycznych i lipidowych (tłuszczowych) to proces trwający całe życie pacjenta. Tego typu obrzęki nie są wyleczalne. Muszą być stale pod kontrolą. Dlatego tak ważne jest, by zmienić pewne nawyki a przede wszystkim stosować Kompleksową Terapię Przeciwzastoinową (Przeciwobrzękową), czyli kompresjoterapię, manualny drenaż limfatyczny,terapię ruchem oraz ochronę skóry.

 

Limfo-/lipodemia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl